Sakartvelo – Gruzija
Keisti jausmai apima po 3val skrydžio nusileidus wizzair lėktuvui Kutaisi orouoste. svetingumas… hm.. Ar tikrai jis toks nuoširdus ir paslaugus? savaitė laiko pažinčiai su šia šalimi, ir įsitikinsime tai mitai ar realybė? Leidžiamės į pažintį su šiuo kraštu..
1 diena. Pažintis su Kutaisi. Jis laikomas vienu seniausių miestų pasaulyje. Čia seni mediniai namai, kiemai su aptvarais ir laike sustojusi laukinė gamta. Keliu žingsniuojančios karvės primena vaizdą pas močiutę kaime prieš gerus 30 metų. Aplink kalnai ir vinguriuojantys upeliai.... vykstame link Prometėjo stalagtitų,stalagmitų urvo. Valandos trukmės ekskursija sužavi, bet dar labiau žavi būsimi skanūs pietūs tradicinėje gruzinų šeimoje. Pasakojimai apie svetingumą ne kiek ne per dėti. Maisto daugiau nei galim suvalgyti. Vyno taurės vis pildomos. Tiesa, gidė papasakojo,kad čia kiekviena šeima vyno turi apie 3 tonas. Ir to pilnai užtenka iki Kalėdų. Svetingumas toks, kad baigsis greičiau vyno atsargos, nei leis kas pakilti nuo stalo. Tostas po tosto, ir laikas lėkte pralekia. Salotos, baklažanai su sūriu ir avinžirniais, tik iš krosnies ištraukti chačiapuriai ir paties šeimininko kepami šašlykai. Svetingumas ir nesuvaidintas nuoširdumas pakeri visus.
Su Kutaisiu siejama ir legendinė argonautų istorija: būtent į šį miestą Jasonas kartu su bendražygiais traukė ieškoti Aukso vilnos. Čia anuomet buvusi Kolchidės karalystės sostinė. Netoli Kutaisio įsikūręs Gelačio vienuolynas (XI a.), kuriame kadaise veikė žymioji Gelačio akademija, kurioje žinių sėmėsi ne vienas mokslininkas ir filosofas.
2 diena. Tęsiam kelionę Batumi link. Nuo Kutaisi apie 2,5 val. Vaizdai ir kontrastas gamtos vykstant Batumi link labai keičiasi. Čia viskas nepalyginamai moderniau ir šiuolaikiškiau.
Tai pagrindinis Gruzijos uostas ir svarbiausias kurortas, į kurį per atostogų sezoną aplanko beveik 2,5 mln turistų iš viso pasaulio.
Batumyje turistai gali mėgautis 13 km paplūdimio promenada bulvaru arba klaidžioti toliau nuo miesto centro nutolusiuose gyvenamuosiuose rajonuose ir ieškoti gruziniškos autentikos. Tai gyvas miestas, alsuojantis nuolatiniu šurmuliu, nekantrumu ir temperamentu, o kartu ramybės uostas. Čia visko tiek daug, ir skurdo ir modernizmo, vietomis viskas susipynę į vieną... delfinariumas, akvariumas, nedidelis zoologijos sodas bei vaikams skirti atrakcionai.
Batumio botanikos sodas, keletas pagrindinių jaukių aikščių Piazza de Italija, piazza Europa, astrologinis laikrodis, turkiškasis kvartalas, naujasis rajonas su įspūdingais dangoraižiais , naujuoju verslo centru...
Dėmesį atkreipia dvi metalo konstrukcijos vyro ir moters. Tai dviejų žmonių meilės istorija. Ali ir Nino, ilgainiui susilieja į vieną. Šalia velnio ratas- apžvalgos bokštas, norintiems pamatyti Batumio panoramą iš kiek aukščiau.
Judant link centro veikia pramoginis „Argo“ centras įkurtas 250 metrų aukštyje virš jūros lygio ant Anuria/Pheria kalno. Nuo čia atsiveria įspūdingi Batumio, Juodosios jūros bei kalnų vaizdai. Paprasčiausias būdas pasiekti „Argo“ kompleksą – keltuvu, esančiu Gogebashvili gatvėje. Kelionė 2586 metrų ilgio lynu trunka apie 10 minučių į vieną pusę. Pakilus įrengta apžvalgos aikštelė ir jauki kavinukė
Norintiems gamtos vaizdų verta prasukti pro Batumio apylinkes, Machunceti kaimas yra Ačarisckali upės dešiniajame krante, 300 m aukštyje, prie Transadžarijos (Batumi-Achalciche) kelio. Viduramžių arkinis Tamaros tiltas ir krioklys 52 m aukščio. Nuo kelio arkinį tiltą galima pasiekti laipteliais pamėgtais suvenyrų pardavėjų. Tiltas ne pats gražiausias tarp Adžarijos tiltų, panašus į kitus senovinius arkinius Adžarijos tiltus - siaura akmeninė arka.
Verta gryžtant užsukti į vynynę Porto Franco, kurią aplankius alkanas neliks net išrankiausias! Vietiniai patiekalai, su tautiniais šokiais puikus atsipalaidavimas dienai besibaigiant!
3 diena. Išvykstame iš Batumio ankstyvą rytą Tbilisi link. Penkios valandos kelio ir mes jau daugiau nei pusiaukelėj. O kaip neaplankysi miestelio, kuris garsėja naturaliu mineraliniu vandeniu. Pats Boržomi labiau primena senų sanatorijų slėnį, tad trumpa pažintis su Boržomi. Tai kurortinis miestas Gruzijoje, įsikūręs prie Kuros upės, vaizdingame Boržomio tarpeklyje. Pro miestą eina Tbilisį ir Batumį jungiantis kelias.
Siaura gatvelė veda Borjomi versmės link.Ramuma ir tik paukšteliu čiulbesys, krioklio ošimas. Apsilankius nacionaliniam parke ragaujame tikrąjį Borjomi vandenį. Yra galimybė tiek šilto, tiek šalto paragauti.
Miestelyje yra traukinių stotis miestelyje, todėl labai patogus susisiekimas su Batumi ar Tbilisi miestais. Kelionė traukinių užtruktų apie 3 valandas ir kaina apie 10 larių.
Po trumpos pažinties su Boržomi judam sostinės Tbilisi link. 2.5 valandos kelio ir jau sostinėje. Didingas miestas su 1 300 000 gyventojų. Jėgų yra tik trumpai pažinčiai su naktiniu Tbilisi. Čia verda gyvenimas... gatvelės siauros, pilnos parduotuvėlių ir vyno parduotuvių, vietinių prekeivių, pardavinėjančios taip vadinamus gruziniškus snikerius. Čurčchela vadinasi, turbūt pats populiariausias gruzinų virtuvės saldumynas. Ji atrodo kaip tamsiai raudonos, ir šviesiai raudonos , ir dar rudos spalvos ilgos (iki 20 cm), plonos dešrelės, labai skanios ir nesunkiai pagaminamos). Tai yra pats paprasčiausias lazdyno arba graikiškas riešutas aplietas vaisių sultimis pvz raudonos spalvos tai granatų, ir padžiovintas apie porą valandų. Šio gėrio kaina vos pora larių, tai kiek mažiau nei 0.70eur.
Tolumoje ant kalno matyti graži pilis, veikia funikulierius. Smagu pasivaikščioti senamiesčiu, tačiau akį patraukia naujosios architektūros statinys Taikos tiltas. Tad tokia ta trumpa pažintis su didingu naktiniu Tbilisiu, o ryt apie viską išsamiau.
4 diena. Tbilisyje 10valanda ryto dar pakankamai anksti. Paprastai jie dieną pradeda 11 val. Kavos gėrimu. Mes norim kiek daugiau šiandieną pamatyti, tad leidžiamės į pažintį su miestu.
Kas labiausiai krenta į akis Gruzijoje, tai senamiestis, gamtos šedevrai ir aplink bevaikštantys šunys. Dažniausiai šie šunys su žyma ant ausies. Tai reiškia, kad jie yra sterilizuoti ir patikrinti specialių tarnybų. Teko skaityti straipsnį, jog vietiniai kaimo gyventojai atveža šuniukus į miestą ir juos čia palieka (su mintimis, kad galbūt čia jis išgyvens ir susiras sau maisto). Pajudam turgaus link. O ten vaizdas toks,kaip pas mus prieš daugelį daugelį metų. Bet pasirinkimas platus visko: prieskonių, riešutų, vaisių.... ypač granatų,kurių čia kaip pas mus obuolių. Ragauti mielai kviečia kiekvienas. O kad viską išragauti, su bent dalimi pašnekėti,nes vien prasitarus ,kad iš Lietuvos atsiranda daug bendrų kalbų.... bet deja tikslas ne tas, tad prisipirkę prieskonių ir gruziniškų snikersų čiurčkelų tęsiam pažintį su Tbilisio senamiesčiu. Švenčiausios Trejybės katedra -tai pats svarbiausias stačiatikių išpažinėjų religinis objektas pastatytas XX amžiaus pabaigoje – XXI amžiaus pradžioje. Katedra suprojektuota remiantis tradiciniu gruzinų stiliumi, tad labai puikiai perteikia vietinę kultūrą.
Taikos tiltas, kuris jungia du Mtkvari (Kuros) upės krantus. Tiltas vakarop ašvieštas įvairiausių šviesų, kur gatvės muzikantai susirinkę rodo savo sugebėjimus. Aplink susirinkę turistai linguoja ir pasileidžia šokių ritmu.
Tolumoje matyti miestą juosianti Nitakala tvirtovė. Tvirtovės apačioje garsiosios sieros pirtys. Tai vienas labiausiai lankomų objektų sostinėje. Anksčiau tai buvo vieta, kur miesto gyventojai susirinkdavo aptarti šalies reikalų. Šiuo metu čia kiekvienas mėgaujasi, ilsisi ir sveikatinasi. Pirtyse siūlomos ir įvairios grožio procedūros. Įėjimo kaina apie 50 larių dviems asmenims, o jei norit kad kūną nušveistų dar papildomai kainuoja pirtininkas apie 20larių.
Patarimas, kad viešint Tbilisyje verta įsigyti Tbilisio kortelę. Pastaroji kainuoja 2 larius (apie 0.7€) ir gali būti papildoma norima pinigų suma. Su šia kortele galite važinėtis viešuoju transportu (autobusais, metro). Ta pati kortelė tinka ir pasikelti iki Narikala tvirtovės (kaina 2.5 lariai, apie 0.9€). Keltis galima į vieną arba į abi puses, tačiau labiau verta keltis į vieną pusę, o pareiti nuo tvirtovės pėstute yra daug romantiškiau.
Ant kalvos televizijos bokštas. Šalia jo pramogų parkas tiek vaikams, tiek suaugusiems ir besisukantis velnio ratas-lieka neaplankyti kitam kartui!
Turint daugiau laisvo laiko verta užsukti į vietinį turgų Tbilisyje. Jis netoli autobusų stoties, kiek atokiau nuo senamiesčio... nuo prieskonių, riešutų iki vaisių ir kitų gėrybių, net galima įsigyti basturma- vytinta jautiena ir sudziuk (vytinta dešra, suslėgta)... Svetingai vaišina, todėl paragauti tiesiog privaloma...
5 diena. Vykstame į kalnus. Apie juos būtų galima rašyt, bandyt apibūdinti ar bent dalele perteikti tai, kas užplūsta čia pabuvus.Kaip Visockis yra pasakęs už kalnus gali būt gražiau tik nematyti kalnai! Iš Tbilisio į Šiaurę, taip vadinamu Karo keliu vykti į Kazbegį. Kelionė netrumpa – bet vaizdai išties nuostabūs. Pakeliui didžiulis tvenkinys - vandens saugykla. Atrodo, kad kalnai auga iš vandens. Čia dar beprasidedantis pavasaris, todėl žaluma vos pastebima, ir viršūnėse dar matyti sniegas.
Vykstant toliau - senoji Ananuri pilis, kažkada buvusi prieglobstis Karo keliu vykusiems prekybininkams ir gynybinis punktas nuo neprašytų svečių. Palei visą Karo kelią galima pamatyti gynybinius bokštus (ar jų liekanas), kurių funkcija kažkada buvo įspėti apie ateinantį priešą ir galbūt šiek tiek jį užlaikyti.
Pakilus dar aukščiau – Gudauris. Tai slidinėjimo mėgėjų meka. Va čia ir atsiveria kalnų grožis. Sniego dar pakankamai daug, veikia ir keltuvai. Gudauris – žiemos kurortas, tinkantis ir profesionalams snieglentininkams. Juos ant kalno viršūnių užkelia parasparniu, todėl kiekvienas besileisdamas gali pajusti tą trokštamą adrenalino jausmą. Tiesa,trasos veikia ir dabar. Pakylame autobusu į 2385m aukštį. Sniego dar labai labai daug. Dalis kelių dar po sniegu,tad tenka naudotis ilgais tuneliais. Vykstame tikslo link -pamatyti tą garsųjų Kazbegį kalnų masyvą.
Atvykstame į Kazbegį (tiesa, oficialiai jis vadinasi Stepancminda). Tai nedidelis ramus miestelis pačiame Gruzijos ir Rusijos pasienyje. Pakėlus akis į viršų išvysime nedidelę bažnytėlę, o už jos - kalnai ir jų karalius - Kazbegi kalnas. Nesate mėgėjai vaikščioti – už tam tikrą sumą jus prie bažnytėles, esančios 1,7 tūkst. metrų virš jūros lygio, užveš vietiniai taksistai. Kalno papėdėje stovi Gergeti Trejybės bažnyčia – aukščiausiai esantis statinys visoje Europoje.
6 diena. Geriausi ir gražiausi dalykai visad lieka pabaigai. Taip ir šį kartą. Labai autentiška, labai gražu ir tikrai verta įtraukti į savo lankytinų objektų sąrašą. Būtina paragauti ledų iš vyno! Nuo tada, kai IV a. krikščionybė šioje vietoje buvo įteisinta kaip valstybinė Gruzijos religija, Mtskheta yra šventa vieta kiekvienam gruzinui. Ties Aragvio ir Kuros upių santaka, apie 20 km nuo Tbilisio įsikūrusi Mtskheta yra vienas seniausių Gruzijos miestų. Į Mtskhetą keliauja piligrimai – juos traukia Svetitskhoveli katedra (antroji pagal dydį šalyje) ir Džvari vienuolynas. Šios lankytinos vietos saugomos UNESCO.
Tolumoje vienuolynas. Nuo kurio atsiveria puikus peizažas į kalnus. Apačioje įspūdingai jaukus miestelis su siauromis, akmenimis gristomis gatvelėmis, pilnomis prekiautojų. Suvenyrai, mieli juvelyriniai dirbiniai, užkandėlei siūlomi vafliai ir ledai.
7 diena. Kelionė namo iš Tbilisi per Rygą į Vilnių arba Palang Kelionių organizatoriaus Teztour naujiena Sakartelo jau nuo rudens!
Išbandėme , daug pamatėme ir įsitikinome, kad tai turistų dar nesugadintas ir nuoširdžiu svetingumu populiarėjantis kraštas. Viešint Gruzijoje verta paragauti šašlykų, skaniai paruoštų keptų bulvių, kinkalių (panašūs į mūsų koldūnus,tik didesni ir valgomi rankomis), chačiapurių (duonelė su varške ir sūriu, skirtingų skonių yra net 25rūšys). Mėgaukitės vietiniu vynu ir nepadauginkit čiačios. Į pasiūlymą dėl vakarienės lengva ar pilna?, būkit tikri dėl atsakymo, nes pamačius pagal mums suprantamą "lengva" pilvai sprogo nuo maisto ir įvairovės gausos. Klusterėjus kaip atrodytų pilna? Atsakymas nustebina: paprasta, tai kai patiekalai išdėliojami vienu aukštu. Pilna -kai patiekalai dviem ir trim aukštais sudedami! Lėkštės ant lėkščių be net minimaliausių tarpų.... o taip....toks jau tas sakartveliškas svetingumas!