Italija – Sardinija
Sala, kurioje sudarytas net paplūdimių žemėlapis. Viso saloje yra virš 100 nuostabiausių paplūdimių ir jie tikrai skirtingi, nuo laukinių iki žavinčių savo išskirtinumu ir žmogaus nepaliestų, yra sudaromi top 10, top 20. Sala, traukianti akį gražiais paplūdimiais, tad jaunavedžiams tai rojus. Gamtos mylėtojams ar ketinantiems praleisti medaus mėnesį. Kai vaizdai gražesni vieni už kitus. Costa Smeraldos arba Žydrosios pakrantės , Smaragdinė pakrantės vaizdai pakerėjo kiekvieną, vos pradėjus paiešką apie Sardiniją. Saloje veiklos gali rasti ekstrymo mylėtojai, tik reikia tinkamos avalynės, laipioti kalnais. Trekingo trasos aktyviau mėgstantiems leisti laisvalaikį.
Skrydžiai. Patogiausia tiesioginiai iš Lietuvos (laikinai jų nėra) Tik su persėdimais, galima iš Kauno arba Vilniaus oro uostų. Tad patogiau rinktis iš Varšuvos Modlin oro uosto. Skrydis bus tiesioginis-2 h 35 min. Aplink oro uostą daug parkavimosi aikštelių, kaina su Lietuvos labai maža-12 d. apie 70-85 zlotai (16-19 eur.), priklausomai kokią rinksitės. Galima ir viešbutį užsisakyti nakvynei, kurių nemažas pasirinkimas. Skrenda į Kaljario Elmas oro uostą.
Sardinija skirta daugiau gamtos grožio mylėtojams, bet aišku tikrai yra ką pamatyt.
Patarimai keliautojams: Nr.1 dalykas išsinuomoti mašiną. Keliai labai geri, kol kas nėra apmokamų, eismas didesnis tik sostinėje Kaljaryje. O visoje saloje minimalus. Nuomuotis mašiną patariame iš anksto, internetu ir pasimti oro uoste. Kuras brangesnis nei Lietuvoje, apie 1 eur 60- 1 eur 80,abai skirtingai, prie Kaljario pigiausia. Pietinėje ir vakarine pusėje brangiau.
Pirmiausia aplankykit sostinę Kaljarį. Gražus senamiestis, yra kur pasivaikščiot, tad pusdienio čia ar net visą dieną praleisti verta.
Netoli yra Villasimus, tai turbūt gražiausias kelias Sardinijos saloje, vaizdai kaip iš atvirutės. visas kelias driekiasi pakrante, ekstrymo mylėtojams rojus, nes tai serpentinų kelias, su posūkiais, staigiais nusileidimais ir pakilimais, bet vertas visų dėmesio. Iki Villasimus kurorto apie 35 km, bet visas kelias link jo tarsi nesibaigiantys peizažų paveikslai.
Labai daug nuostabių paplūdimių, kiekvienas jų turi pavadinimą, įsivedus į navigaciją, be problemų visus rasit.
Verta pamatyt Porto Cervo miestelį-kurortą, nu kurio sakoma prasidėjo visas turizmas saloje, tai pats prabangiausias kurortas, kuriame ilsisi pasaulio elitas, dainininkai, aktoriai, jie atplaukia į miestelio uostą su savo prabangiomis jachtomis, pats miestelis nėra kažkuo išskirtinis, bet ten ilsisi tik turtuoliai, yra prabangių parduotuvių. Jei keliaujate vasarą sunkoka ten ir patekt, nuo spalio mėnesio atlaisvėja. Čia vieni gražiausių paplūdimių,įeina į 10 gražiausių Sardinijoje
Dar vienas salos miestelis Cala Gonone vertas dėmėsio. Nuo Orosei nutolęs 35 km. Vertas paveikslo vaizdo ir dailininko dėmesio.Labai daug tunelių, kurie būna net kelių km ilgio, visi apšviesti ir padaryti tiesiog kalne. Calo Gonone gražus Sardinijos kurortas, su. picerijomis, jaukiomis kavinėmis, itališkais ledais, visas kurortas įsikūręs ant jūros kranto.
Kurortas Santa Teresa Gallura nėra didelis, su nuostabiu paplūdimiu, uolų dariniais, kurie sukuria nuostabų kraštovaizdį.Tai kurortas, kvepiantis romantika ir tikra Neapolio pica, būtent jame įsikūrusi picerija, kepanti skaniausias Neapolietiskas picas. Kurortas labai mėgstamas turistų, vasarą labai gyvas ir dvelkiantis itališka nuotaika ir šypsenomis. Gyventojų 5000. Vasarą jis pulsuoja gyvos muzikos ritmais.
Vienas įspūdingiausių paplūdimių La Pelosa, jis mokamas.
Arutas, nemokamas, išskirtinis tuo, kad tik jame yra mažų baltų akmenėlių, tarsi ryžiai. Labai gražu poroms ir romantikos megėjams.Šis paplūdimys visai netoli Oristano miesto, vakarinėje salo dalyje
Verta aplankyti vienas netoli kito esančius miestelius, Bosa ir Alghero. Viduramžių gatvelės, senasis akmeninis tiltas ir pasteliniai pastatai, esantys upės pakrantėje, Malaspinos pilis daro šį miestą itin unikaliu. Čia iš karto galite aplankyti pilį, šiek tiek pasivaikščioti senosiomis gatvėmis, kur maži namai harmoningai susilieja su didingais, kilniais namais; restauruotas “Casa Deriu” dvaras yra atviras lankytojams, kur įrengtas muziejus su apstatytais kambariais ir meno galerija. Pilies viduje yra 13-ojo amžiaus koplyčia, kurioje turėtumėte pamatyti neįprastas 14-ojo amžiaus freskas. Pakrantės kelias į šiaurę nuo Bosa link Algero yra tikrai įspūdingas. Bosa labai patiks romantikos mėgėjams.
Alghero. Tai miestas tvirtovė, kuriame puikiai išsilaikė daugybė gynybinių sienų ir bastionų, istorinių pastatų ir bažnyčių. Jie suteikia miestui neapsakomą spalvingumą. Šalia miesto yra Kapo-Kačča iškyšulys. Čia bangos per daugybę metų suformavo Neptūno olas, kuriose yra įrengtas laiptuotas nusileidimas į jų gilumą. Sunku įveikti visus 656 laiptelius, tačiau įdomu pamatyti didžiulį druskos ežerą ir neapsakomų formų stalaktitus. Gėli vandenys, skalaujantys Algero miestą, saugo raudoną koralą, iš kurio patyrę amatininkai daro įspūdingus papuošalus, figūrėles, dėžutes ir net paveikslus, kurios galėsite su savimi paimti kaip suvenyrą. Algero, kuriame žiemoja apie 45 tūkst. gyventojų, o vasarą švenčia beveik penkiskart daugiau žmonių.
Aplankę Bosą ir Alghero miestelius, ju dam toliau link nuostabaus Castelsardo,i salos šiaurės vakaruose ir turi 6000 gyventojų. Jaukus ir mažas žvejybos miestas su pastelinėmis spalvomis puoštais namais vilioja atvykti lankytojus. Pačiame kalno viršuje yra 12 a. pilis su muziejumi, kuriame eksponuojama vietinių miestrų pintinių krepšelių gamyba. Vaikčiodami gatvėmis durų angose galite pamatyti pamatyti moteris, pinančias sudėtingo dizaino krepšelius. . Duomas, esantis žemiau, mažytėje aikštėje , yra vienas iš garsiausių Sardinijos altorių, datuojamų nuo 15 amžiaus, puoštas puikiais medžio raižiniais. Jo varpinė naudojama ir kaip švyturys.Vaizdingame miestelyje verta apžiūrėti Doria citadelę, paklaidžioti siauromis senamiesčio gatvelėmis. Ne veltui Kastelsardo vadinamas vienu gražiausių Italijos miestelių.
Dar vienas gamtos perlas -Capo Testa Santa Teresos kurorte. Unikalus akmenų ir jūros draugystės pavyzdys, nukeliantis į gamtos pažinimo platybes ir atradimo džiaugsmą.
Dar viena unikali vieta Sardinijos saloje-nuragai. . Tiesa, kai kur jie nestatyti, o išskaptuoti uoloje. Įlindus į tokį išskaptuotą urvą, pamatysite, jog dažnai jie padalinti į kelias dalis. Tokie urvai tęsiasi bent keletą metrų. Vienas didžiausių-Su Nuraxi di Barumini – didžiausias ir žinomiausias nuragų kompleksas, 1997 m. UNESCO įrašytas į saugomų paminklų sąrašą. Šis XV–VII a. pr. Kr. statinių kompleksas, išsidėstęs aplink pagrindinį 19 m aukščio statinį su keturiais bokštais, atkastas tik prieš pusšimtį metų.Jie randami tik Sardinijos saloje, niekur kitur pasaulyje jų nėra.
Unikali vieta Sardinijos salos vakarinėje dalyje esanti Neptūno grota (Grotta di Nettuno) – viena populiariausių turistų atrakcijų šioje saloje.
Romėnų jūros dievo vardu pavadinta grota buvo atrasta vietinių žvejų prieš kelis šimtus metų. Iš tiesų, tai yra ištisa urvų sistema, besidriekianti apie 4 kilometrus, tačiau lankytojams atviri tik keli šimtai metrų grotos, kurią puošia nedidelis ežeriukas ir gausybė stalagmitų bei stalaktitų.
Iki jo nukakti galima dviem būdais: plaukti laivu ir grožėtis sala bei jos pakrantėmis iš jūros pusės arba, norint sutaupyti ir kartu pasportuoti, įveikti 654 laiptelius žemyn „ožkos laiptais“ vadinamu takeliu. Įėjimas į Grotą mokamas, kas valandą vyksta ekskursija su gidu, kalbama keliomis kalbomis, suaug. kaina 13 eur, grupei pigiau, vaikams nuo 3 iki 12 m-7 eur.
Maistas: Kokia Italija be maisto tradicijų?
Sakoma, jei buvai Italijoje ir neragavai ledų, reiškia iki galo jos nepažinai. Gelato (dželato) parduodama visur, įkurtos net atskiros ledų parduotuvėlės-Gelateria (dželaterija). o skoooooonis, skooooonis nenusakomas, tiesiog nesulyginamas, bet geriau kartą paragauti, nei amžinai gailėtis jų neparagavus.
Apie tikras Neapolio picas-italų pasididžiavimą-tikrą Neapolio picą, kurią Sardinijoje rasi tik keliose vietose.....net kas nemėgsta, paragavus Neapolio picos, iš karto pamilsite.Visų picų dydis vienodas, kaina 10 eur. Prie jos būtinai užsisakykite Sardinijos alaus, bet paragavus šio, galima ir priklausomybę įgyti. dar šiek tiek informacijos apie pačią picą-švelni, minkšta ir tirpstanti burnoje – tokių pagyrimų visame pasaulyje sulaukia neapolietiška pica, kurią neseniai UNESCO paskelbė kultūros paveldu.Pagrindinis reikalavimas – kokybiški maisto produktai, iš kurių kepama pica, pavyzdžiui, specialūs pomidorai, nokstantys derlingoje žemėje apie Neapolį, mocarela iš buivolių pieno. Ruošiant picą svarbus kiekvienas mažmožis – netgi tai, kiek dedama druskos, nes nuo jos kiekio priklauso pomidorų skonio sodrumas.Yra ne vienas svarbus reikalavimas, kurio privalo laikytis picų kepėjas. Neapolio picos būtinai kepamos krosnyje ant malkų. Malkų krosnis turi įkaisti iki 400 laipsnių. Sakoma, kad pica iškepusi tada, kai pasidengia „leopardo kailio“ dėmėmis – jos paviršius tampa lengvai dėmėtas.Kitas svarbus reikalavimas – tešla pagrindui turi būti kildinama mielėmis. Kildinimas trunka iki 24 valandų, galima naudoti tik gyvas mieles, netinka džiovintos ar kepimo milteliai. Pica negali būti kepama vos sumaišomi miltai su vandeniu. Klasikinė Neapolio pica, kuri dar vadinama „Margherita“, ruošiama iš vos kelių sudedamųjų dalių: pomidorų, mocarelos, šaltuoju būdu spausto alyvuogių aliejaus, šviežių bazilikų. Netgi sakoma – kuo mažiau sudedamųjų dalių, tuo picai geriau. Neapolietiškos picos kepamos daugelyje įvairių pasaulio vietų nesilaikant reikalavimų, todėl jų skonis visur skiriasi. Neapolio picos turi būti tamsiai geltonos spalvos, panašios į gintarą, krašteliai gali būti šiek tiek pajuodę. Picos turi kvepėti bazilikais, alyvuogių aliejumi. Rekomenduojame apsilankyti Restorane Mediterraneo Ristorante e Pizzeria ir paragauti skaniausios picos!
Štai tokia ta nuostabioji Sardinijos sala, nepaliekanti abejingų ir nepatenkintų, lankant ją. Gamtos mylėtojų džiaugsmas akims ir ramybė mūsų lekiančio gyvenimo ritmui.