Švedija
Švedijos karalystė - kukli įžymybė Skandinavijos pusiasalyje, dar žinoma kaip šiaurės pašvaistės ir baltųjų naktų šalis. Švedija turtinga nuostabia gamta bei jos perlu Laplandija, apdovanota miškais, ilga Baltijos jūros pakrante, fjordais, tūkstančiais ežerų (suskaičiuojama beveik 100 tūkst.) bei salų salelių, nacionaliniais parkais, kultūros paveldo objektais. Ypač savitas švedų kulinarinis paveldas su visiems žinomais švediškais kukulaičiais priešakyje.
Ar žinote, kad Švedija laikoma viena tvarkingiausių, ekologiškiausių, punktualiausių, pirmaujančia technologijomis, taip pat ir muzikiniais apdovanojimais (garsioji ABBA, įspūdingi pasirodymai Eurovizijos scenoje) šalimi? O ar žinote, kad pasaulis iš dalies galėtų būti dėkingas jai ir už saugumą? Standartinio saugos diržo dizaino automobiliuose „gimtinė“ - šiai šaliai priklausantis VOLVO koncernas. Švedijai atitenka garbė ir už įkurtą pirmąjį pasaulio skanseną - liaudies buities muziejų.
Švedijos sostinė ir uostamiestis Stokholmas, įsikūręs net 14-oje salų - didžiausias miestas ne tik šalyje, bet ir visoje Skandinavijoje. Gausa supančio vandens bei senovės architektūros ne retai šiam miestui lipdo šiaurietiškosios Venecijos etiketę. Stokholmo pasididžiavimas - iš trijų salų sudarytas senamiestis, dar vadinamas Gamla Stan. Senamiestis turtingas gausa muziejų, istorinių paminklų, jo pasididžiavimas - Karališkieji rūmai, Stokholmo katedra (dar vadinama Didžiąja bažnyčia). Senamiestyje galima rasti ir viena žaviausių Stokholme laikomą Didžiąją aikštę, vadinamą Stortorget. Dar viena puiki vieta pasivaikščiojimui šiame mieste - seniausiu parku mieste laikomi Karaliaus sodai (Kungsträdgården).
Ieškant gražiausių miesto pastatų, abejingų nepalieka ir miesto rotušė – Stadshuset, ir Drottningholmo dvaras (UNESCO pasaulio paveldo sąraše) - Švedijos karališkosios šeimos rezidencija, ir Švedijos parlamentas – Riksdagshuset. Viešint Stokholme, vertėtų neaplenkti ir jį garsinančių muziejų, tokių kaip Vasa muziejus, Nacionalinis dailės (Nationalmuseum), Nacionalinis istorijos (Historiska Museet) muziejai ar Skansen - ir muziejus, ir kartu zoologijos sodas po atviru dangumi.
Švedija pasaulio turistus žavi ne tik sostine ar nepaliesta gamta pasižyminčia kalnuotąja snieguotąja Laplandija. Ką dar pamatyti viešint šioje šalyje?
Antras pagal dydį Švedijos miestas - Geteborgas - nuostabios pakrantės ir palei ją išsibarsčiusių salų miestas ir kartu didžiausias jūrų uostas Skandinavijoje. Čia ne tik rasite didžiausią Skandinavijoje atrakcionų parką Liseberg, bet ir paskanausite jūros gėrybių, kuriomis garsėja miestas.
Dar vienas šaliai reikšmingas uostamiestis - Malmė, miestas, architektūra ir mentalitetu laikomas labiau danišku, nei švedišku. Šį miestą su Danija jungia garsusis Öresund tiltas - tunelis, viena didžiausių tokio tipo konstrukcijų Europoje.
Švedijoje ypatingi ne tik miestai, bet ir salos. Didžiausia Baltijos jūroje Gotlando sala - žinoma dėl čia įsikūrusio Visby miestelio (UNESCO pasaulio paveldo sąraše). Ši vieta tarsi gyvas muziejus po atviru dangumi, apsuptas tvirtos, istoriją menančios gynybinės sienos. Dar viena sala - Elando, ypač mėgiama švedų dėl baltų smėlio paplūdimių. Sakoma, kad salą poilsiui renkasi ne tik eiliniai piliečiai, bet ir Švedijos karališkoji šeima. Saloje taip pat galima pasigrožėti senovinių medinių vėjo malūnų gausa, įdomiais istoriniais objektais.
O ar teko kada apsistoti viešbutyje, pastatyme iš ledo? Jukasjervio (Jukkasjärvi) miestelis garsėja ypatingu statiniu, viešbučiu, pastatytu iš ledo. Ir tai nėra tik pastatas užfiksuoti gražų kadrą greta, o iš tikrųjų kviečiantis apsistoti, išbandyti kailiais dengtas ledo lovas ir patirti naujus pojūčius.
Žvejyba - jūsų aistra? Tuomet Švedija - jūsų rojus. Čia ne tik gausu žuvies bei tvarkingų pakrančių pasimėgauti žvejyba, bet ir tam reikalingų įrankių nuomos punktų.
Ką paragauti šioje šalyje be garsiųjų kukulių?
Tradicinė virtuvė čia nėra labai plati, dominuoja mėsos ir žuvies patiekalai, dažniausiai valgiai kiek riebesni. Nacionaliniais patiekalais laikomi: grybų sriuba (Svampsoppa), rūkyta lašiša su krapais (Gravad Lax), bulvių kukuliai su kiauliena (Kroppkakor), bulvių apkepas (Janssons Frestelse). Desertui čia ypač mėgiami medaus pyragas (Honungskaka) ir švediškas keksas (Kladdkaka).
Viena įdomesnių tradicijų šalyje - Fika. Tai procesas, kurio metu mėgaujamasi kava ar arbata bei desertu. Fika, tai savotiškas ritualas šalyje, užimantis gana svarbų vaidmenį.
Tinkamiausias metas?
Priklausomai nuo atostogų tikslo, Švedija tinkama keliauti didžiąją metų dalį. Liepos - rugpjūčio mėnesiai patys palankiausi norimtiems pasigrožėti miesteliais ir gamta, vyrauja maždaug +20°С temperatūra, o štai žiemos ir slidinėjimo entuziastai čia laukiami gruodžio - balandžio mėnesiais.
Valiuta Švedijoje - Švedijos krona.