Pažintinės kelionės ir sveikas maistas

Pažintinės kelionės ir sveikas maistas. Misija įmanoma?

Pažintinės kelionės neretai asocijuojasi su ilgomis valandomis praleistomis automobilyje, traukinyje, autobuse ar kitaip  keliaujant nuo taško „A“ į tašką „B“. Keliautojai nori atrasti naujas šalis, miestus aplankyti žymius objektus. Pažintinės kelionės žavi ne tik naujais įspūdžiais tačiau ir neabejotinai naujais skoniais. Keliaujant dažnai pritrūkstame laiko pasirūpinti sveika mityba – užkandžiaujame greito maisto kavinėse, degalinėse, geriame gazuotus gėrimus. Neretai pateisiname savo tokią “sveiką mitybą” atostogomis, juk per jas galima atsipalaiduoti. 

Sveika ir pilnavertė mityba keliaujant

Pažintinės kelionės

Pažintinės kelionės kartais sunkiai siejasi mūsų galvose su pilnaverte mityba. Tokios asociacijos formuojasi dar vaikystėje. Tikriausiai sunku būtų įsivaizduoti ekskursiją su klase be sumuštinių iš baltos duonos ir rūkytos mėsos, traškučių, sausainių ar saldainių. Juk tai irgi buvo savotiškos pažintinės kelionės. Atrodytų, jog tai yra pats paprasčiausias sprendimas – greita, patogu, negenda, o dar ir taupu. Tokie įpročiai išlieka ir suaugus, kai atrodo, jog sveika mityba reikalauja daug laiko gaminimui, o negana to – greitai genda. O kur dar  mintys apie tai, jog reikės ieškoti, kur tą sveiką maistą šildyti, vežtis su savimi indų, o paskui ieškoti, kur juosi išplauti. Tiesa, apie galimus pokyčius į blogąją pusę ant svarstyklių tą akimirką nelabai kas galvoja, nors rizika tikrai nemaža. Tačiau ar viskas tikrai taip sudėtinga su ta sveika mityba kelionėse, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio?

Norintiems, jog  kelionėje vietos  atrastų ir  sveikas maistas, ar netgi jos metų pavyktų išlaikyti  pilnavertę  mitybą – keletas keliautojo patarimų, kurie padės jūsų pažintines keliones padaryti ne tik pilnas naujų ispūdžių tačiau ir sveikesnes jūsų kūnui.

Maistas kelionei automobiliu – ką rinktis?

Užkandžiai kelionei

Maistas kelionei gali būti ne tik skanus, patogus, bet ir sveikas. Jeigu važiuojate nuosavu automobiliu, galite nesijaudinti praktiškai dėl nieko, net dėl to, kad kažką gali erzinti tokių kvepiančių produktų, kaip apelsinai ar paprikos kvapai. Daržovės, vaisiai, uogos – kuo puikiausiai tinkantis maistas kelionei. Nuo jų nesijausite apsunkę, aptingę ir būsite užtikrinti, jog grįžus po kelionės tilpsite į visus savo drabužius. Aišku, nereikėtų pamiršti ir saiko. Taip pat pažintinė kelionė bus sotesnė, jeigu į savo indelį įsidėsite riešutų. Vienas iš didžiausių riešutų privalumų – jie negenda. Net jei nesuvalgysite visko, ar kelionė truks labai ilgai, būsite ramūs, kad Jūsų pasiruoštas maistas kelionei, šiuo atveju riešutai, nesuges ir nepradės skleisti blogo kvapo.

Kelionė ilga? Tuomet pakelėje, užuot pasirinkę degalinę, stabtelkite vietinėje pakelės kavinukėje. Kartais tokios mažos pakelės užeigos jus gali labai nustebinti, nei kiek nenusileisdamos maisto skoniu žymiems restoranams. Dažnai tokios kavinės yra šeimos verslas, todėl šeimininkai stengiasi maistą patiekti šviežią, pagardintą naminėmis daržovėmis. Tokį vietinį verslą kurkas maloniau paremti nei didelių tinklų pakelės degalines, o ir jūsų kūnas jums padėkos.

Skanaus maisto pasaulis. Pažinkime pasaulio virtuves įvairiau

Keliaujant po pasaulio šalis, pasidomėkite jų virtuve iš anksto, nepasikliaukite tik populiariausiais sprendimais ir jums padėkos ne tik skonio receptoriai, bet ir puiki savijauta, energingas kūnas ir, svarbiausia, negąsdins gresiantys papildomi kilogramai. 

Kiekviena šalis turi savo patiekalus, vieni jų sveikas, subalansuotas maistas, kiti jų – pasakiškai gardus, tačiau mažiau sveikas pasirinkimas. Visgi, ką turėtume žinoti – kiekvienos šalies virtuvė neabejotinai kupina pasirinkimų, leisiančių išlaikyti balansą tarp vieno ir kito. 

Puikus pavyzdys – tikras skanaus maisto pasaulis – Italija. Nors ši šalis pirmiausia asocijuojasi su didele įvairove picų ir fantastiškų makaronų patiekalų, ledais ar tiramisu, priklausomai nuo regiono, italų virtuvėje galima rasti ir mūsų mitybos įpročiams įprastų gardžių sriubų, ir naminį maistą primenančių patiekalų, ir draugiškų užkandžių. Italija priklauso Viduržemio jūros regionui, todėl jūros gėrybes yra neabejotinas pasirinkimas jas mėgstantiems.

Keletas pavyzdžių didelėje pasirinkimų įvairovėje:

  • Vištienos cacciatore. Šis paprastas, kaimiškas patiekalas dažniausiai gaminamas iš troškintos vištienos su svogūnais, pomidorais, paprikomis, raudonu vynu ir aromatinėmis žolelėmis. Italijoje 
  • Kepti kalmarai – yra sveikas patiekalas, jei jo kepimui nenaudojama gruzdintuvė. Kepti kalmarų žiedai su alyvuogių aliejumi, citrina ir prieskoniais – gomurio palepinimas su gerokai ramesne sąžine.
  • Caprese – storai supjaustyti mocarelos sūrio griežinėliai su raudonais pomidorais, papuošti žaliais baziliko lapeliais.

Tai tik keletas pavyzdžių, kuriuos pažinus Italijos virtuvėje, pažintinė kelionė bus pripildyta ne tik teigiamų įspūdžių, fantastiškų skonių, bet ir puikaus lengvumo jausmo.

Italija – puikus pavyzdys, kad kiekvienoje šalyje galima rasti balansą tarp nuostabių atostogų ir sveiko bei skanaus  maisto. Po tokios kelionės negrauš sažinė ir neskubėsime grįžę laikytis dietų ar lankyti sporto klubą. Pažįstant pasaulio virtuves, tereikia vadovautis mažu patarimu: pažinkime nuodėmingai skaniausius, juk atostogos, bet nepalikime nepažintų ir sveikų pasirinkimų, kurie kiekvienoje šalyje tikrai apstu ir jie tikrai nustebins atostogų ritmu gyvenančius skonio receptorius. 

Pilnavertė mityba ir poilsinė kelionė su viskas įskaičiuota („all inclusive“) paketu

Pažintinės kelionės ir sveikas maistas

Jeigu pažintinės kelionės metu mitybos įpročiams pasiteisinimu gali tapti judėjimas, juk ilgi maršrutai, norint kuo daugiau pamatyti, kaipmat suvalgo gautas kalorijas, tai poilsinės kelionės su viskas įskaičiuota („All inclusive“) paketu yra didžiausias pavojus draugystei su svarstyklėmis sugrįžus. Atrodo ir pasilepinti norisi, ir sumokėta už tas visas gėrybes pilname pakete, ir paragauti norisi, o subalansuota mityba kaip ir net nekvepia, tiesa?

Nelengva atsispirti visiems patiekalams kurių yra tiek daug ir viskas įskaičiuotą į kelionės kainą. Daugelis iš didelio noro paragauti visko – persivalgo, tuomet kamuoja sunkumo jausmas. Tokiose maisto kelionėse reikėtų atsiminti pagrindines sveikos mitybos taisykles: 

  • Prieš pradedant valgyti vertėtų išgerti stiklinę vandens, taip jūsų organizmas gaus skysčių kurie yra gyvybiškai reikalingi;
  • Skirtingus patiekalus dėtis nedidelėmis porcijomis ir tarp patiekalų padaryti mažą pertraukėlę;
  • Lėkštėje nepamiršti spalvų, skirtingų rūšių šviežių daržovių;
  • Neskubėti prisikimšti  ir tiesiog pasimėgauti tuo, kas lėkštėje;
  • Vengti užkandžiauti tarp valgių.

Pilnavertė mityba – tai ne tik sveikas maistas ar sveiki pasirinkimai, bet ir reguliariumas išlaikant panašius laiko intervalus tarp valgio, pakankamas kiekis skysčių (vandens), balansas tarp sveikų ir mažiau sveikų pasirinkimų. Atrodo smulkmena, tačiau išlaikomi laiko intervalai ir ritmas tarp valgių, kaip ir kelionėje visada po ranka pasiekiamas buteliukas vandens  – mažas įprotis, galintis ženkliai prisidėti prie bendro  rezultato.

Linkime keliauti, pažinti pasaulio virtuves ir, kad maisto kelionės paliktų tik pačius geriausius prisiminimus apie patirtus skonius, bet ne apie lauktuvių parsivežtus kilogramus. O kartais ir tas vienas kitas kilogramas nublanksta prieš kelionės emociją ir nevertėtų sukti galvos dėl svarstyklių. Grįžus į kasdienį ritmą dažniausiai tas kilogramas pasimeta greitai, o įspūdžiai išlieka ilgam!

Su linkėjimais,

„Viatora“ komanda

Bendraukime:

Kiti naudingi įrašai keliautojams: