Šalys ir kultūriniai skirtumai keliaujant

Šalys ir kultūriniai skirtumai keliaujant: kaip jiems pasiruošti?

Bendravimo ypatumai, valgymo etiketas, kūno kalba, vairavimo manieros ar tiesiog skirtingas klimatas – tai tik maža dalis kultūrinių skirtumų, kuriais pasižymi skirtingos šalys ir kurie gali išmušti iš vėžių net ir patyrusius keliautojus. 

Nors atrodo, kad ryškūs kultūriniai skirtumai gali atsirasti tik keliaujant į egzotiškas šalis, tačiau jų gausu ir kaimyninėse valstybėse. Tarpkultūrinė komunikacija labai svarbi nepriklausomai nuo to, kur keliaujame: domėjimasis šalies kultūra padės pasiruošti ir išvengti netikėtumų.

Skirtingos šalys, skirtingi papročiai: kaip neįžeisti vieni kitų?

Skirtingų šalių papročiai

Vienas svarbiausių dalykų keliaujant – būti pagarbiais vieni kitiems: galima nepritarti, bet negalima kištis ar bandyti nustatyti savų taisyklių. Tai galioja visur: lankytinuose objektuose, oro uostuose ar net viešajame tualete. 

Dažniausiai turistų lankomose vietose nesunku rasti informacinių ženklų, nurodančių, kas tinkama. Tačiau atokesnėse vietose reikės pasikliauti savimi, tad nebijoti klausti turėtų išmokti kiekvienas keliautojas. 

Empatija keliaujant po užsienio valstybes turėtų tapti viena pagrindinių asmeninių savybių: jautriai reaguojant į kiekvieną situaciją, pavyks išvengti nesklandumų. Beje, empatijos įmanoma išmokti, o lengviausią tą padaryti keliaujant.

Žinojimas leidžia pasiruošti

Kultūrinis šokas gali ištikti tik tuomet, kai keliautojas atsiduria tokiose situacijoje, kuriose net neįsivaizdavo būsiąs. Tinkamas pasiruošimas padeda to išvengti. 

Pavyzdžiui, atvykus į Egiptą daugelį iš vėžių gali išmušti gatvės prekiautojų įkyrumas, o Turkijos turguose pirkimas be derybų laikomas kone įžeidimu.

Šalys ir jų šventės

Kiekviena šalis turi savo nacionalinių švenčių, tad prieš keliaujant visuomet verta pasidomėti, ar Jūsų kelionės metu jų nebus. Antraip rizikuojate susidurti su nedarbo dienomis, kurios gali gerokai sutrukdyti atostogų planus. 

Jei keliaujate didžiųjų metų švenčių metu, verta pasidomėti, kaip jos švenčiamos konkrečiose šalyse, kokių tradicijų laikomasi. Tai labai svarbu, jei planuojate apsistoti ne dideliame, o šeimos viešbutyje.

Pagrindinės frazės padės pralaužti ledus

Moteris piešia ant veido

Išmokti naują kalbą gali užtrukti ne vienerius metus, tačiau prieš kelionę verta skirti bent šiek tiek laiko ir išmokti pagrindines frazes ir žodžius, kurie tikrai pravers kasdienybėje. 

Rekomenduojama žinoti, kaip pasisveikinti, padėkoti, paprašyti ir atsiprašyti vietine kalba. Turint daugiau laiko, pravartu išmokti ir frazių skirtų paklausti krypties bei nesudėtingų pokalbių restoranuose. 

Beje, vietinės kalbos frazių vartojimas padeda parodyti, jog tikrai domitės ir gerbiate kultūrinius skirtumus – kai kuriose šalyse tai labai svarbu. Nacionalinę kalbą itin vertina prancūzai, vokiečiai ir italai.

Pirmas žvilgsnis svarbus kiekvienoje šalyje

Sakoma, kad sutinkama akimis, o palydima pagal širdį. Šis posakis galioja kiekvienoje šalyje. Tad paisykite aprangos etiketo: kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Indijoje, net ir mini sijonai gali būti laikomi nepadoriais.

Skirtingos religijos diktuoja skirtingas taisykles. Dažniausiai aprangos ribojimai taikomi religinėse lankytinose vietose, kai į šventyklas negalima įeiti nepridengtais plaukais ar kojomis. Tačiau jų gali būti ir miesto centruose, restoranuose. 

Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Sakartvele, aprangos taisyklės yra “nerašytos”: tarsi niekas ir nedraudžia, tačiau per daug išsinuoginti irgi nepadoru. Tai priklauso nuo vietinių gyventojų mentaliteto – jį privaloma gerbti. Patarimus dėl konkrečios šalies galima rasti jų oficialiuose tinklalapiuose. 

Tiesa, keliaujant į didžiausius pasaulio miestus, aprangos klausimai dažniausiai būna neaktualūs – ten būna susipynę tiek daug kultūrų ir tiek daug keliautojų, kad neišsiskirsite net ir labai norėdami.

Europos šalys: skirtumai dažnai nedideli, bet labai reikšmingi

Luvro muziejus

Europos šalys ir jų kultūra dažniausiai turi šiek tiek panašumų, tačiau skirtumai taip pat akivaizdūs. 

Įdomu tai, kad vietinių gyventojų charakteris dažniausiai priklauso nuo geografinės padėties: pietinėse Europos šalyse bendraujama gerokai garsiau, aktyviau ir, žinoma, karščiau, o tuo tarpu šiaurinėse – žmonės gerokai ramesni ir lėtesni. Tad lankantis pietuose kartais gali atrodyti, jog aplinkui visi pykstasi ir nuolatos vėluoja – pasaulio šalys, kuriose neegzistuoja punktualumas dažniausiai irgi įsikūrusios pietuose. 

Beje, daugelyje pietinių valstybių valgymas ar objektų lankymas su kepurėmis laikomas kone nepadoriu, tad atėjus į naują vietą verta apsižvalgyti ir atkreipti dėmesį, kaip elgiasi vietiniai gyventojai. 

Didžiausias kultūrinis šokas laukia trečiojo pasaulio šalyse?

Kultinę šventę švenčiantys juodaodžiai

Trečiojo pasaulio šalys iš tiesų gali sukelti milžinišką šoką – vyraujančio skurdo ir badaujančių vaikų vaizdai tikrai ne kiekvienam. Lietuviai dažnai renkasi kelionę į Afriką ir tikisi išvysti būtent tai. 

Tačiau reikia suprasti vieną – Afrikos šalys, lygiai taip pat kaip Azijos ir Lotynų Amerikos, yra skirtingos, o turistiniai centrai dažniausiai įsikūrę ten, kur išsivystymo lygis yra pats aukščiausias. 

Ieškantiems vietinės kultūros perlų, turistiniuose objektuose jų pamatyti dažniausiai nepavyks, todėl rekomenduojama vykti giliau į šalies vidų. Būtent ten ir laukia didžiausi tarpkultūriniai skirtumai, kuriems reikia pasiruošti. 

Kultūriniai skirtumai praturtina kelionę ir išmoko į pasaulį žiūrėti kitomis akimis, tad jų bijoti tikrai nereikia, tačiau pasiruošti – būtina. Net jei įsigijote paskutinės minutės kelionę, skirkite bent kelias valandas naujos šalies ir jos kultūros pažinimui.

Kur šį sezoną iškeliauti atokvėpiui nuo kasdienės rutinos? Garsėjame keliautojų patirtimi praturtintais patarimais, susisiekime!

Su linkėjimais,

„Viatora“ komanda

Bendraukime:

Kiti naudingi įrašai keliautojams: