Budapeštas

Budapeštas: trumpas pabėgimas į vieną spalvingiausių sostinių

Budapeštas turi daugybę vardų: jis vadinamas ir pačia ryškiausia Europos sostine, ir SPA miestu, ir Dunojaus perlu, ir istorijos židiniu. Būtent dėl universalumo šis miestas kasmet sulaukia vis daugiau keliautojų, norinčių nors trumpam pajusti kitokios kultūros dvelksmą. 

Kelionė Vilnius – Budapeštas gali tapti puikiu  nuotykiu, jei tik drąsiai pasinersite į miesto ritmą ir skirsite bent kelias dienas susipažinimui su garsiąja Vengrijos sostine. 

Budapeštas: pirčių ir baseinų miestas

Budapeštas yra viena iš nedaugelio Europos sostinių, turinčių natūralių geoterminių versmių: čia jų beveik 120. Įdomu ir tai, kad temperatūra versmėse gali svyruoti nuo 20 iki 80 laipsnių Celsijaus, tad jomis galima naudotis ištisus metus. 

Viešosios pirtys ir baseinai yra kone populiariausia vietinių gyventojų pramoga, kuria mielai mėgaujasi ir atvykę turistai. Ypač populiarios Dunojaus pakrantėse esančios turkiškos pirtys, įkurtos dar XVI a. 

Pačiu populiariausiu SPA kompleksu Budapešte jau  ne vieną dešimtmetį išlieka Sečeny SPA kompleksas. Jame gausu pirčių bei baseinų: jais mėgautis galima ir po stogu, ir po atviru dangumi. Dėl itin šiltų versmių komplekse beveik nesijaučia sezoniškumas, ir lankytojų gausu visuomet. 

Budapeštas: lankytinos vietos

Vengrijos Nepriklausomybės simbolis – Parlamento rūmai – turėtų atsidurti lankytinų objektų sąrašo viršuje. Tai kone didžiausias šalies pastatas, turintis daugiau nei 700 skirtingų patalpų. Tiesa, keliautojai įleidžiami toli gražu ne visur. Rūmus puošia daugybė statulų ir bokštelių, todėl vien vaikštant aplinkui galima grožėtis įspūdingais vaizdais. 

Budapeštas garsėja ir tuo, kad čia įmanoma rasti net ir gydomojo vandens. Ieškantiems sveikatos būtina aplankyti Gelerto viešbučio gydyklą. Art Nouveau stiliumi įrengta gydykla stebina pastatą puošiančiomis mozaikomis, statulomis, bokštais. Nemažiau ypatingas ir didysis uždaras baseinas, įkurtas po stikliniu stogu. Visas kompleksas išsidėstęs ant kalvos, todėl puikiai matoma miesto panorama. Skaičiuojama, kad čias kasmet apsilanko daugiau nei milijonas keliautojų. 

Norintiems pabūti arčiau gamtos, tačiau nenutolti nuo miesto, itin patiks Mamento parkas, Jame eksponuojamos sovietinės skulptūros. Parkas tarsi nukelia keliomis dešimtimis atgal. 

Akyliausi keliautojai pastebi, jog vienas iš lankytinų objektų matomas beveik iš kiekvienos miesto dalies. Tai – šv. Stepono bazilika, kurios kupolas yra daugiau nei dvylikos metrų aukščio.  O viename iš bokštų puikuojasi devynių tonų svorio varpas. Didįjį altorių puošia milžiniška šventojo skulptūra, o už jos – akimirkos iš šventojo gyvenimo.  

Karaliaus rūmai taip pat sulaukia didelio turistų srauto. Šie rūmai buvo ne kartą perstatyti ir keisti, tačiau šiandien jie žavi ypatinga architektūra bei peizažais užkopus į kalvą. Be to, čia įkurtas ir Budapešto istorijos muziejus, jame galima rasti eksponatus nuo senųjų romėnų laikų iki šiandienos. 

Budapešto lankytinos vietos dažniausiai susijusios ir su architektūriniu paveldu, ir su įspūdingomis panoramomis aplink. 

Budapeštas: privalumai keliautojams

Keliauti ir apžiūrėti visą miestą iš tiesų paprasta – čia yra metro, tramvajus, kursuoja autobusai bei troleibusai, o taksi teikia paslaugas prieinamomis kainomis. Kadangi Budapešte gyvenimas verda visą parą, galima važinėtis ir naktiniais autobusais, kurie dažniausiai stoja pačiose patraukliausiose ir populiariausiose miesto vietose. 

Tačiau tikrąjį Budapešto veidą įmanoma pamatyti tik pėsčiomis. Pirmieji pasivaikščiojimai visuomet veda prie Dunojaus upės – abiejuose krantuose įrengti patogūs takai. Vaikštant pakrante galima grožėtis įspūdingais peizažais bei miesto architektūra. 

Keliautojai rekomenduoja pasivaikščioti ir pagrindinėje Budapešto pėsčiųjų gatvėje “Vaci utca”. Čia įsikūrusios madingos parduotuvės, daugybė kavinių, terasų. Gatvė ribojasi su garsiosiomis Turgaus bei Vorosmarty aikštėmis.

Budapešto turgus yra būtent ta vieta, kurioje reikėtų ieškoti lauktuvių – per tris aukštus išsidėsčiusiame turguje galima rasti vietinių žemės produkcijos gaminių, suvenyrų, tekstilės. Lauktuvėms rekomenduojama rinktis desertinį vyną ir gaminius su saldžąja paprika, 

Tiesa, turguje derantis dėl kainos teks paplušėti – prekiautojai nėra linkę pakeisti kainą po pirmojo prašymo. 

Kelionė istorijos takais – Vengrijos lankytinos vietos

Verta atsiminti, kad Vengrija neapsiriboja Budapeštu. Lankantis šalyje verta pasinerti į vietinių legendų apipintas vietoves. Viena populiariausių – didžiausias Europoje Vengrijos ežeras Balatonas. Jo dydis tiesiog įspūdingas: ežeras yra beveik 80 kilometrų ilgio, jo plotas siekia 600 kv.m. Kone visoje ežero pakrantėje išsidėstę gydomieji šaltiniai, todėl čia keliautojai gali mėgautis puikiai išvystyta kurortų infrastruktūra.

Norintiems susipažinti su senąja vengrų kultūra verta aplankyti Holoko kaimą. Tai UNESCO saugoma teritorija, kurioje išlikęs istorinis architektūrinis vengrų paveldas. Lankytinų objektų sąraše taip pat turėtų atsidurti ir Agleteko urvai, Višegrado pilis, Egeris. 

Vengrija gali pasiūlyti itin įdomias atostogas, tačiau per kelias dienas jos pažinti tikrai nepavyks. Būtent todėl trumpoms atostogoms rekomenduojama rinktis šalies sostinę, o turint daugiau laiko – pakeliauti po pačias gražiausias vietoves ir pasimėgauti įspūdingais peizažais.

Kur iškeliauti trumpam atokvėpiui nuo kasdienės rutinos? Garsėjame keliautojų patirtimi praturtintais patarimais, susisiekime!

Su linkėjimais,

„Viatora“ komanda

Bendraukime:

Kiti naudingi įrašai keliautojams: