Kaip keliauti tvariau

Kaip keliauti tvariau: paprasti, bet labai naudingi įpročiai

Tvarios kelionės jau ne vieną dešimtmetį kelia vis daugiau diskusijų: kol vieni ieško pačių ekologiškiausių būdų, kiti džiaugiasi radę pigius lėktuvo bilietus, visai nesusimąstydami, kiek išmetamųjų dujų bus išleista į aplinką skrydžio metu. O kaip gi galima keliauti tvariau?

Aplinkosaugininkai vienbalsiai teigia, kad užkietėję keliautojai jau dabar turi keisti savo įpročius ir išbandyti tvaresnius keliavimo būdus. Tiesa, tvaresnės kelionės nesibaigia skrydžiu ar kelione automobiliu – svarbi ir elgsena jau pasiekus kelionės tikslą. 

Kaip keliauti tvariau? “Žaliausi” kelionių būdai

Kaip keliauti tvariau

Pasirinkus kelionės kryptį, pradedama galvoti, kaip jį pasiekti. Europos žaliajame kurse numatyta, kad transporto išmetamųjų dujų kiekį būtina sumažinti net 90 proc., palyginus su 1990 m. 

Pats populiariausias ir tuo pačiu kenksmingiausias būdas  – skrydis lėktuvu. Nors kelionės trukmė tokiu būdu sumažėja iki minimumo, tačiau lėktuvai pagamina labai daug išmetamųjų dujų, kurios tiesiogiai susijusios su klimato kaita. 

Kur kas tvaresnėmis laikomos kelionės autobusu. Žinoma, kelionėje reikės praleisti daugiau laiko, tačiau aplinkai bus pakenkta mažiau. 

Vis dėlto, aplinkosaugininkai tvirtina, kad neskaitant žygiavimo pėsčiomis ar važiavimo dviračiu, kelionės traukiniu yra pačios racionaliausios ir tvariausios. Per sąlyginai trumpą laiką pavyksta pasiekti kelionės tikslą, padarius minimalią žalą gamtai. Lygiagrečiai tvaru keliavimu laikomas ir keliavimas laivu. 

Tiesa, kelionėje atsiradusių išmetamųjų dujų kiekis tiesiogiai susijęs su bagažo kiekiu. Tai ypač aktualu skrendant lėktuvu. Net ir vienas papildomas bagažo kilogramas turi įtakos ilgoje kelionėje. 

Ne tik kelionė, bet ir atostogos gali būti tvarios 

Tam, kad tvarumas nesibaigtų pačioje kelionėje, verta apgalvoti savo įpročius ir atvykus atostogauti. Visų pirma, reiktų pakeisti lyg ir savaime suprantamus kasdieninius dalykus: tokius, kaip kasdienis rankšluosčių ar patalynės keitimas, važiavimas automobiliu iki visai čia pat esančio pajūrio ir panašiai. 

Kelionėms svečioje šalyje rekomenduojama rinktis viešąjį transportą, Jei vis tiek tenka nuomotis, verčiau rinktis elektrinius ar hibridinius automobilius. Žinoma, tvarus keliavimas neatsiejamas nuo žygių pėsčiomis. 

Tvarumas gali būti susijęs ir su švara, kuri paliekama po savęs. Tai reiškia net tik savo atsineštų šiukšlių sutvarkymą, bet ir viso paplūdimio ar jo dalies tvarkymą. Tai puikus būdas praleisti popietę bei pokyčius daryti čia ir dabar: pakelti ir išmesti šiukšles užtruks nedaug, o nauda matytis iš karto. 

Rekomenduojama atsisakyti vienkartinių šiaudelių, maišelių ir kavos puodelių – juos pakeičiant daugkartiniais. Keistis turėtų ir suvenyrų pirkimas: verta ieškoti vietoje gaminamų lauktuvių, kurios atlieka ne vien dekoratyvinę, bet ir praktinę funkciją.

Tvarus keliavimas neatsiejamas nuo tvarių viešbučių

Tvarų viešbutį, kuriame viskas susiję su gamtos tausojimu, galima rasti kone kiekvienoje šalyje. Patys save aprūpinantys energiją, naudojantys tik vietinę produkciją ar užsiėmę kompostavimu – tai tik kelios rūšys pačių unikaliausių viešbučių pasaulyje. 

Gaila, bet jų kainos dažnai būna gerokai aukštesnės nei įprastų apgyvendinimo įstaigų, tad tvarumą šiuo klausimu sau leisti gali ne kiekvienas. 

Vis dėlto, net ir su kuklesniu biudžetu verta paieškoti tokių viešbučių, kurie atitiktų Jūsų gamtos tausojimo sampratą. Kartais užtenka pasirinkti strategiškai patogioje vietoje esantį viešbutį – nereikės nuomotis automobilio norint apžiūrėti miesto lankytinas vietas ar nuvykti į paplūdimį. 

Labai populiarūs ir nedideli vietos gyventojams priklausantys viešbučiai, kuriuose kone viskas yra naudojama iš vietinių tiekėjų.

Beje, vienas iš pačių ekologiškiausių viešbučių pasaulyje yra įsikūręs Šri Lankoje, netoli Kumbuk upės. Viešbutis yra nupintas iš žolės ir vytelių bei primena milžinišką dramblį. Keliautojai gali apsistoti jame ir mėgautis laukinės gamtos apsuptimi. Nors viešbutyje beveik nėra jokių mums įprastų patogumų, tačiau laisvos vietos jame kartais tenka laukti ir kelis mėnesius. 

Kasdienės kelionės taip pat gali būti tvaresnės 

Tvarumo paieškos neturėtų baigtis vien ties atostogomis – kasdienybė taip pat gali būti tvaresnė. Pirmasis patarimas – sumažinti kelionių kiekį automobiliu. Nors skamba labai drastiškai, tačiau būtent pastovus važinėjimas į darbą, iš darbo, į parduotuvę ar į vaikų būrelius, sudaro milijonus tonų išmetamųjų dujų kasmet. 

Aplinkosaugininkai pataria bent kelias dienas per savaitę atsisakyti automobilio ir naudotis viešuoju transportu, dviračiais ar paspirtukais. 

Taip pat reikėtų pasistengti visiškai atsisakyti spausdinamo popieriaus – tai padaryti nėra sunku, kai beveik visus svarbius dokumentus galima saugiai turėti telefone ar planšetėje. 

Padėti aplinkai galima ir išsiugdžius įprotį kas kartą išeinant iš namų ištraukti prietaisus iš elektros lizdų. Nors tai atrodo tarsi smulkmenos, tačiau tai labai svarbu norint suvaldyti klimato kaitą. 

Šiandieninėje visuomenėje tvarumo ieškojimas yra tarsi nauja mada, tačiau iš tikrųjų tai – galimybė turėti švaresnį pasaulį. Jei kiekvienas nors trumpam susimąstyti apie tai, kiek nuodingųjų dujų išmetama dėl jo įpročių, atsirastų vis daugiau aplinkosaugą tausojančių bendruomenių. 

Atsiminkite, kad kasdieniams įpročiams susiformuoti prireikia mažiausiai dvidešimt vienos dienos, tad pats tinkamiausias laikas pradėti yra būtent dabar.

Kur šį sezoną iškeliauti atokvėpiui nuo kasdienės rutinos? Garsėjame keliautojų patirtimi praturtintais patarimais, susisiekime!

Su linkėjimais,

„Viatora“ komanda

Bendraukime:

Kiti naudingi įrašai keliautojams: