Kelionės ir naminiai gyvūnai

Kelionės ir naminiai gyvūnai: ką turėtume žinoti?

Naminiai gyvūnai – neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Nenuostabu, kad besiruošdami atostogauti ar keliauti, drauge su savimi norime pasiimti ir savo keturkojus draugus. Norint, kad kelionė visai keliaujančiai kompanijai suteiktų kuo daugiau malonių įspūdžių ir netektų susidurti su neplanuotais nemalonumais, rekomenduojama iš anksto pasidomėti reikalavimais keliaujantiems su augintiniais. Kelionė lėktuvu, traukiniu ar automobiliu – kaip pasiruošti?

Reikalavimai keliaujantiems su naminiais gyvūnais 

Reikalavimai keliaujantiems su gyvūnais už mūsų šalies ribų arba norintiems atvykti su jais iš užsienio šalių, yra skirtingi priklausomai nuo šalies. Pagal bendrinius nustatytus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos reikalavimus – visi transportuojami naminiai gyvūnai privalo būti sveiki, t.y. neturėti išorinių negalavimo simptomų. Taip pat privalomas galiojantis augintinio pasas, skiepai nuo pasiutligės, bei gyvūnų transportavimo dėžė arba gyvūnų transportavimo narvas.

Augintinio pasas, skiepai ir kiti niuansai sėkmingai kelionei

Augintinio pasas yra išduodamas, kai Jūsų augintinis yra paženklinamas poodine mikroschema. Šiame dokumente Jūsų augintinio gydymo įstaiga įrašo visą kelionei reikalingą informaciją apie augintiniui atliktas procedūras bei skiepus. Svarbu pabrėžti, kad vakcinacija nuo pasiutligės laikoma galiojančia tik tokiu atveju, jei po gyvūno skiepo yra praėję ne mažiau kaip 21 diena, tad šios procedūros nereikėtų palikti paskutinei minutei. Yra šalių, pagal kurių reikalavimus naminiai augintiniai privalo būti gydyti nuo vidinių parazitų, t.y. suvartoti veterinaro paskirtus medikamentus bei turėti tai patvirtinantį įrašą augintinio pase. Norint keliauti į tolimesnius kraštus ir planuojant kelionę į trečiąsias šalis būtina gauti sertifikatą, kurį išduoda teritorinė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Šiais dokumentais patvirtinama, kad gyvūnai vakcinuoti bei jiems atliktos kitos profilaktinės procedūros, kurių reikalauja šalis, į kurią keliaujama.

Gyvūnų transportavimas – kaip išsirinkti tinkamą įrangą?

Gyvūnų transportavimas – ypač svarbus kelionės aspektas. Kad kelionės metu Jūsų augintinis jaustųsi patogiai ir patirtų kuo mažiau streso, būtina kokybiška gyvūnų transportavimo dėžė arba gyvūnų transportavimo narvas. Labai svarbu pasirūpinti, kad parinkta priemonė būtų tinkamo dydžio. Transportavimo įranga neturėtų būti nei per maža, nei per didelė, kad gyvūnas joje nesiblaškytų, tačiau galėtų nesunkiai atsistoti, apsisukti bei patogiai atsigulti. Viduje ant grindų reikėtų patiesti skysčius sugeriantį paklotuką, tokiu atveju net įvykus „nelaimei“ gyvūnas išliktų sausas, o transportavimo dėžė – švari ir tvarkinga.

Gyvūnų transportavimo įrangos asortimentas labai platus, tad norėdami nepasiklysti gausoje, rinkitės įrangą pagamintą iš tvirtos, tačiau lengvai valomos medžiagos. Įrangos plastikines ar netvirtai atrodančias tvirtinimo dalis rekomenduojama pakeisti tvirtomis metalinėmis, kad kelionės metu įranga nesusigadintų ir išlaikytų nepakitusią savo formą, o ant narvo esančius ratukus nuimti, kad išvengtumėte nepageidaujamo įrangos judėjimo. 

Gyvūnų transportavimo narvas  – pagrindiniai „namai“ kelionės metu 

Kaip sumažinti augintinio patiriamą stresą?

Gyvūnų transportavimo narvas – bus pagrindiniai Jūsų augintinio namai visos kelionės metu. Norint, kad gyvūnas jame jaustųsi kiek įmanoma saugiau, leiskite jam susipažinti su įranga iš anksto. Gyvūnas turi priprasti prie savo „naujų namų“, tad dar prieš kelionę leiskite savo augintiniui pagulėti narve, jį apuostyti, prisijaukinti ir pripažinti, kad šis daiktas nuo šiol yra jo.

Rūpinantis augintinio sveikata, siūloma nemaitinti gyvūno 6 – 8 valandas iki kelionės, siekiant užkirsti kelią galimam vėmimui ar užspringimo pavojui. Kelionės metu augintiniui rekomenduojama uždėti antkaklį su šeimininkų kontaktais, kad būtų lengviau nustatyti šeimininką, jei gyvūnų transportavimo narvas netyčia būtų sugadintas ir gyvūnas iš jo ištrūktų. Siekiant finansiškai apsisaugoti nuo nenumatytų situacijų ar augintinio sveikatos sutrikimų kelionės metu, puikiu pasirinkimu gali būti gyvūnų draudimas.


Naminiai gyvūnai ir kelionės skirtingu transportu. Reikalavimai keliaujantiems oru, vandeniu ar sausuma

Reikalavimai keliaujantiems su augintiniais, nepriklausomai nuo pasirinktos transporto priemonės, yra gana panašūs. Visiems privalomos šios sąlygos:

  • Naminiai gyvūnai turi būti identifikuoti, t.y. turėti poodinę mikroschemą; 
  • Naminiams gyvūnams turi būti išduotas ES reikalavimus atitinkantis, galiojantis –  „Gyvūno augintinio pasas“;
  • Visi vyresni nei 3 mėn. amžiaus naminiai augintiniai turi būti paskiepyti nuo pasiutligės (nuo skiepo iki kelionės pradžios turi būti praėjusios ne mažiau kaip 21 diena).
  • Vykstant į trečiąsias šalis reikalingas sertifikatas, kurį išduoda Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
  • Dar prieš kelionę veterinaras turi patikrinti gyvūno sveikatą ir visas atliktas procedūras, apžiūras bei skiepus užfiksuoti „Gyvūno augintinio pase“.
  • Naminių gyvūnų transportavimui būtina speciali įranga – gyvūnų transportavimo narvas arba gyvūnų transportavimo dėžė.

Naminiai gyvūnai ir skirtingos transporto priemonės. Į ką atkreipti dėmesį?

Jei nutarėte rinktis oro transportą, reikėtų nepamiršti, kad ne visos skrydžių bendrovės sutinka skraidinti gyvūnus, tad prieš pirkdami lėktuvo bilietus, turėtumėte tuo pasidomėti iš anksto. Ar Jūsų augintinis keliaus lėktuvo salone ar krovinių skyriuje, priklauso nuo jo dydžio. Dažniausiai oro linijos leidžia su savimi į lėktuvo saloną pasiimti nedidelius gyvūnus – šunis ir kates, kurie kartu su specialia gyvūnų transportavimui skirta dėže sveria iki 8 kg. Šiuos kriterijus atitinkantys naminiai augintiniai yra vežami kaip rankinis bagažas ir laikomi po sėdyne. Didesni augintiniai skrenda lėktuvo krovinių skyriuje kaip registruotas bagažas ir yra transportuojami specialiuose konteineriuose.  

Traukiniu ar autobusu vykstant į užsienį, augintinių vežimo taisyklės priklauso nuo šalies, į kurią vykstate. Kai kurios šalys gyvūnams taiko 50% bilieto kainos nuolaidą, o kitos šalys gyvūnus reikalauja vežtis atskiroje kupė ir nusipirkti tiek bilietų, kiek kupė yra vietų, tad planuojant kelionę būtina pasidomėti šalies, į kurią vykstate viešojo transporto taisyklėmis. Lietuvoje, važiuojant traukiniu, gyvūnus, sveriančius iki 8 kg, laikant specialiose transportavimo dėžėse ar narvuose, galima vežtis nemokamai. 

Na, o pasirinkus kelionę nuosavu automobiliu – taisykles transporte, atsižvelgiant į saugumo reikalavimus, turime laisvę nusistatyti patys. Kaip ir lieka galimybė reguliuoti sustojimų skaičių pagal augintinio poreikius, leisti augintiniui pasilakstyti, atlikti gamtinius reikalus. Jei nutarėte keliauti automobiliu šiltuoju metų laiku – būtina atkreipti dėmesį, kad automobiliuose stipriai pakyla oro temperatūra, todėl labai svarbu, jog augintinis mašinoje neperkaistų, pasirūpinti dubenėliu vandeniui ar kelionine gertuve.

Su linkėjimais,

„Viatora“ komanda

Bendraukime:

Kiti naudingi įrašai keliautojams: