Kriokliai: Viktorijos krioklys

Kriokliai – vieni gražiausių gamtos stebuklų

Kriokliai turi neįtikėtiną savybę padėti pajausti, kokia galinga iš tiesų yra gamta. Tai susiję ne tik su preciziškais peizažais, srovės greičiu ar per kelias dešimtis kilometrų girdimu garsu, bet ir su žinojimu, jog tai – gamtos stebuklas, save sukūręs per tūkstančius metų. 

Nors pasaulyje gausu ir dirbtinių krioklių, kurie tikrai užgniaužia kvapą, tačiau patys įspūdingiausi visuomet išlieka natūralūs kriokliai. 

Garsiausias Afrikos krioklys, kurio vardą žino kone kiekvienas 

Kriokliai: Viktorijos krioklys

Pietinėje Afrikos dalyje esantis Viktorijos krioklys krenta iš daugiau nei 100 metrų aukščio ir siekia du kilometrus pločio. Šis krioklys tituluojamas vienu žinomiausių ir didžiausių visame pasaulyje. 

Nors iš toli atrodo, kad krioklys kone vientisas, tačiau priartėjus galima aiškiai pamatyti mažas saleles, kurios tarsi dalija krioklį į mažesnius segmentus. Patys ekstremaliausi keliautojai mielai išbando ir vadinamosios “velnio duobės” malonumus – čia srovės beveik nėra, todėl galima ramiai išsimaudyti kone prie pat krioklio krašto. 

Pačia geidžiamiausia, nors tikrai ne pigiausia, pramoga laikomas skrydis sraigtasparniu virš krioklio teritorijos. Tiesa, reiktų pasiruošti net kelis kartus atsidurti tirštame rūke – dėl krentančio vandens jis būna kone ištisus metus.

Viktorijos krioklys turi kuo nustebinti 

Įdomi ir krioklio geografinė padėtis – Zambijos ir Zimbabvės valstybių siena eina per patį Viktorijos krioklio tilto vidurį.  Be to, krioklys įtrauktas net į dviejų nacionalinių parkų teritorijas, esančias UNESCO saugomų teritorijų sąraše. 

Tikri entuziastai tikina: apsilankymą Viktorijos krioklio teritorijoje verta derinti su mėnulio kalendoriumi. Kodėl? Atsakymas labai paprastas – kai aukštas vandens lygis sutampa su pilnatimi Viktorijos krioklys pasipuošia įspūdinga vaivorykšte. Tai kvapą gniaužiantis vaizdas, dažniausiai pasitaikantis kovo – gegužės mėnesiais. 

Aukščiausias pasaulio krioklys pasiekiamas sraigtasparniu arba laivu 

Daugiau nei 950 metrus siekiantis Anchelio krioklys laikomas pačiu aukščiausiu planetoje ir vadinamas vienu iš pasaulio gamtos stebuklų. Jo ieškoti reikia atokioje vietovėje Venesueles pietryčiuose, Kanaimos nacionaliniame parke. 

Nors lankytojai šį krioklį gali pasiekti tik užsakomaisiais skrydžiais arba plaukdami upe, keliautojų tai nestabdo – čia jų kasmet apsilanko tūkstančiai. Įdomu ir tai, kad čia lankantis tenka įveikti ir nemažą atstumą pėsčiomis: kelionė per džiungles iki krioklio trunka apie vieną valandą. 

Kad ir kokia varginanti kelionė lauktų – atvykus pakerės įspūdingi vaizdai. Neveltui Anchelio krioklys vadinamas pačiu svarbiausiu Venesuelos turizmo objektu. 

Viena ekstremaliausių keliautojams siūlomų pramogų – šuolis su parašiutu nuo uolos šalia krioklio. Rekomenduojama šalia krioklio keliauti drėgnuoju sezonu, maždaug nuo birželio iki spalio. 

Igvasu krioklys – vienas iš naujųjų stebuklų 

Gerokai paprasčiau pasiekiamas, ir ne ką mažiau įspūdingas, yra garsusis Igvasu krioklys. Pietų Amerikoje, Brazilijos ir Argentinos pasienyje, esantis krioklys yra itin platus – siekia daugiau nei 2,5 km ploto. Aplink krioklį išsidėstęs nacionalinis parkas, įtrauktas į UNESCO. 

Krioklys apsuptas atogrąžų miškais, todėl vandens ir žalumos kontrastai sukuria užburiantį peizažą. Be to, krioklys įtrauktas ir į naujųjų pasaulio gamtos stebuklų sąrašą. 

Igvasu krioklys sudarytas iš mažesnių segmentų, vadinamųjų protakų, kurių per visą plotį galima suskaičiuoti kone tris šimtus. Patyrę keliautojai pataria, visą krioklių sistemą apžiūrėti iš visų pusių, o tai reiškia, kad reikės apsilankyti ir Brazilijos, ir Argentinos pusėse. Tam prireiks skirti mažiausiai pusantros dienos. 

Reino krioklys – vandeningiausias visoje Europoje 

Šveicarijoje esantis Reino krioklys pratekina įspūdingus skaičius vandens – rekordas, užfiksuotas dar 1965 metais, siekia daugiau nei 1200 kubinių metrų per sekundę. Negana to – krioklys laikomas ir pačiu triukšmingiausiu kriokliu Europoje. Jo keliamas triukšmas puikiai girdimas net ir keliasdešimties kilometrų. 

Teritorija aplink krioklį puikiai pritaikyta keliautojams: čia galima rasti nesudėtingų pažintinių takų, įvairių kavinukių. Viena pagrindinių pramogų – pasiplaukiojimas laivu. Tiesa, reikėtų atsiminti, kad laivas bus smarkiai supuojamas, todėl sergant jūros liga, verčiau likti ant kranto. 

Atsidūrus laive, verta aplankyti viduryje upės iškilusias uolas bei kitoje kranto pusėje esančią pilį, kurioje eksponuojama kriokliui skirta paroda. 

Didžiausias Europos krioklys yra tikrai vertas dėmesio, tad jo apžiūrai rekomenduojama paskirti bent vieną. 

Kriokliai Lietuvoje: mažai žinomi, tačiau vis populiarėjantys 

Tam, kad galėtum pasigrožėti natūraliais kriokliais nebūtina keliauti į tolimas šalis – jų pamatyti galima ir Lietuvoje.

Vilsos krioklys, esantis Trakų rajone, sulaukia nemažai susidomėjimo – kelių šimtų metrų upelio atkarpoje galima pamatyti ne vieną slenksčiais besileidžiančio vandens kaskadą. Aukščiausias čia esantis krioklys siekia pusantro metro. 

Tiesa, keliauti pakrante rekomenduojama vėlyvą rudenį, nes kelias nėra pritaikytas pasivaikščiojimams ir šiltuoju metų laiku primena lietuviškąsias žolių ir krūmų džiungles. 

Dėmesio verti ir dirbtinai sukurti kriokliai. Bene garsiausias jų – Kumečių krioklys, įsikūręs Alytaus rajone. Šis krioklys iki šiandien veikia kaip užtvanka, o jo grožis tiesiogiai siejasi su vandens lygiu: kuo jis aukštesnis, tuo įspūdingesnis ir krioklys. Čia įrengti laipteliai, turėklai, tad apžiūrėti galingai krentantį vandenį itin patogu. 

Nusprendus pasigrožėti kriokliais, visai nesvarbu, ar krioklys Nilo aukštupyje, saulėtoje Brazilijoje ar Lietuvos gilumoje – kiekvienam keliautojui jie kvapą užgniauš bent vienai akimirkai. Gamtos stebuklai neįtikėtini, tad tereikia atsipalaiduoti ir į juos pasinerti.

Kur šį sezoną iškeliauti atokvėpiui nuo kasdienės rutinos? Garsėjame keliautojų patirtimi praturtintais patarimais, susisiekime!

Su linkėjimais,

„Viatora“ komanda

Bendraukime:

Kiti naudingi įrašai keliautojams: