Alergijos tyrimai ir kelionės

Kelionės ir alergijos tyrimai: verta susirūpinti kuo anksčiau?

Artėjant suplanuotai kelionei, visas dėmesys krypsta į būsimas atostogas: ką pasiimti, kur nuvykti, ką pamatyti. Žinoma, tokie rūpesčiai itin malonūs, tačiau nejučia pradedama mąstyti ir apie tai, kas atostogas galėtų netikėtai apkartinti. Alergijos tyrimai – verta susirūpinti, o gal perdėtas rūpestis kelionės detalėms?

Vienas nemalonių dalykų, galinčių užklupti atostogų, yra alergijos, kurios turi daugybę rūšių ir ne visuomet yra lengvai atpažįstamos. Jautri organizmo reakcija gali atsirasti ir į aplinkos veiksnius, ir į namų dulkes, saulę, šaltį, žiedadulkes ar maistą. 

Tam, kad atostogų neapkartintų netikėtumai, verta pagalvoti apie alergijos tyrimus – nors pats tyrimas atliekamas vos per kelias dienas, tačiau atsakymų aiškinimui ir alergijos suvaldymui gali prireikti ilgesnio laiko, todėl tuo prieš kelionę būtina pasirūpinti iš anksto. Idealiausiai – kelis mėnesius prieš išvyką.  

Alergijos tyrimai: kam jie skirti?

Daiktai kelionei

Alergijos tyrimai atliekami ir vaikams, ir suaugusiems, kai atsiranda besikartojantys simptomai. Tai gali būti įvairūs bėrimai, perštėjimai, niežulys, net akių ar galvos skausmai. Bet kokiu atveju, alergiją gali diagnozuoti tik gydytojas. 

Alergijos lygių yra tiek pat daug, kaip ir jos rūšių. Tačiau verta atsiminti vieną – jei vykstate į šalį, kurioje tikėtina, kad bus daugiau alergenų nei namuose, alergijos testas yra būtinas. 

Pavyzdžiui, jei pasireiškia alergija žiedadulkėms, o keliaujama į egzotinę šalį. kurioje žiedadulkių koncentracija žymiai didesnė nei Lietuvoje, organizmas gali sureaguoti jau po kelių valandų pasiekus kelionės tikslą. Apsieiti be vaistų tokioje situacijoje greičiausiai jau nepavyks. 

Gydymas dažniausiai skirstomas į keletą rūšių: alergeno vengimas, vaistų naudojamas ir specifinė alergenų imunoterapija. 

Patys populiariausi alergijos tyrimo metodai yra odos dūrio arba pleistro testai. Taip pat naudojami ir antikūnių bei T ląstelių tyrimai. Šie tyrimai padeda nustatyti, kokios medžiagos gali sukelti alergines reakcijas, kaip stipriai jos veikia ir koks yra dabartinis imuninės sistemos stovis. 

Pastarasis itin svarbus keliaujant – jei imunitetas  nusilpęs, alergijos paaštrės. Imunitetą gali susilpninti ir kelionei būtini skiepai, kurie įprastai atliekami likus maždaug šešioms savaitėms iki kelionės. Todėl alergijos suvaldymui reikėtų skirti papildomo laiko. 

Beje, ar privaloma skiepytis vykstant į pasirinktą šalį, galima sužinoti savo gydymo įstaigoje. Dažniausiai skiepų prireikia vykstant į Aziją, Afriką, Meksiką, Šri Lanką. 

Alergijos tyrimai pagal klimatą

Ramiojo vandenyno salos

Staiga kardinaliai pasikeitus klimatui, gali paaštrėti ir tos alergijos, kurios iki tol nebuvo itin stipriai išreikštos. Todėl keliaujant į šalis, kuriose ypač karšta arba šalta. verta įsitikinti, kad organizmas tai lengvai atlaikys. 

Alergija nuo saulės, tiksliau reakcija į ultravioletinius spindulius, nėra dažnai sutinka alergijos rūšis. Tačiau keliaujant į šiltuosius kraštus, kuriuose saulės yra kelias dešimtis kartų daugiau nei Lietuvoje, gali atsirasti nemalonios odos reakcijos: bėrimai, dilgėlinė, niežėjimas ir panašiai. Tokiu atveju antihistamininiai vaistai ir steroidiniai tepaliukai privalo papildyti lagamino turinį. 

Alergija šalčiui dažniausiai taip pat pasireiškia dilgėline. Rekomenduojama kuo labiau rūpintis drabužiais neapsaugotomis vietomis, valgyti šiltą maistą ir neužsibūti lauke per ilgai. Šalčio alergija gali pasireikšti ne tik dėl žemos oro temperatūros – jai įtakos gali turėti net ir maudynės šaltame vandenyje. 

Alergija maistui: po tyrimų neabejotinai pagerėjusi gyvenimo kokybė 

Durianas

Alergija maistui vadinama viena iš lengviausiai suvaldomų alergijų – tereikia naudoti eliminuojančią dietą. Bet tai įmanoma daryti tik tuomet, kai aiškiai žinomi visi produktai, kurių organizmas netoleruoja. 

Jei planuojama gastronominė kelionė, kuomet pagrindinis tikslas yra susipažinti su šalies virtuve, renkantis alergijos tyrimo rūšį patariama atsižvelgti ir į konkrečioje virtuvėje naudojamus ingredientus. 

Tai aktualiausia keliaujant į atokesnes šalis, kuriose beveik visuomet vaišinama išskirtinai vietinės virtuvės gėrybėmis. Alergijos maistui tyrimai labai padės keliaujant į Kiniją, Indiją ir kai kurias Afrikos valstybes. 

Kiek sunkiau, jei esate alergiški jūros gėrybėms – daugelio viduržemio jūros valstybių virtuvė tiesiog neįsivaizduojama be žuvies ar krevečių. Žinoma, tai nereiškia, kad reikia vengti kelionių – tereikia labai aiškiai žinoti, su kokia alergija kovojate. Be to, po tyrimų gydytojas gali paskirti reikiamus vaistus, kuriuos galima naudoti per paūmėjimą. 

Retesnės alergijos –  rūšys ne mažiau pavojingos

Kartais žmogus nežino, kad yra alergiškas, kol tiesiogiai nesusiduria su alergenu. Tačiau kai kada alergijas galima nuspėti: pavyzdžiui, jei alergija pasireiškia po vabzdžių įkandimo, greičiausiai ir kelionės metu įkandęs uodas sukels tokias pačias pasekmes. 

Įvertinus kelionės kryptį ir sąlygas, su kuriomis teks susidurti, parenkamai konkretūs testai, padedantys užkirsti kelią alergijos šuoliui. Tiesa, egzistuoja ir tokios retos rūšys, kaip alergija vandeniui ar šviesai, tačiau su jomis žmonės dažniausiai jau būna susipažinę gerokai anksčiau. 

Kad ir kokia alergija kankina, aišku viena – kelionių tai nesustabdys. Rūpestis savimi prasideda nuo sveikatos, todėl visuomet verta investuoti ir tiksliai sužinoti, kas netinka konkrečiam organizmui ir kaip su tuo kovoti. Tai padarius, kelionės niekas nebetemdys.

Kur šį sezoną iškeliauti atokvėpiui nuo kasdienės rutinos? Garsėjame keliautojų patirtimi praturtintais patarimais, susisiekime!

Su linkėjimais,

„Viatora“ komanda

Bendraukime:

Kiti naudingi įrašai keliautojams: